Новини от региона
бщина Тетевен обявява своя богат и разнообразен културен календар за месец май 2026 г., изпълнен със събития, посветени на значими исторически дати, национални празници и културни прояви.
Началото на месеца поставя 6 май – Денят на храбростта и Българската армия, който ще бъде отбелязан пред сградата на Исторически музей – Тетевен. На 9 май, отново на същото място, ще се проведе събитие по повод Деня на Европа и 81 години от края на Втората световна война.
Културната програма продължава с тематични прояви по случай 150-годишнината от Априлското въстание. На 11 май в салона на Общината ще се състои среща-разговор с проф. Пламен Митев, а на 13 май в НЧ „Съгласие 1869“ ще бъде представен специален спектакъл по темата.
На 22 май в местността Просеченик ще бъде отбелязана годишнина от гибелта на Христо Габровчето. След това, на 23 май, жителите и гостите на града ще могат да се включат в шествието, посветено на годишнината от смъртта на ген. Владимир Вазов, като вечерта ще се състои концерт на БГ дуета.
Кулминацията на празничната програма е на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Предвидени са празнично шествие, награждаване на изявени учители и музикални изпълнения.
Честванията по случай 150-та годишнина от епилога на Априлското въстание ще започнат вечерта на 24 май с тържествена заря-проверка и ще завършат на 25 май с възпоменателен митинг в местността Костина, с. Рибарица. Там ще се състои жива картина, която ще пресъздаде последните часове на войводата Георги Бенковски и верните му спътници, станали жертва на предателство в Тетевенския балкан.

На 25 април Община Тетевен организира второто издание на инициативата Панаир на професиите. Събитието ще се състои от 10.30ч. на пл. „Сава Младенов“, където трите средни училища - СУ „Георги Бенковски“, Професионална гимназия по строителство, електротехника и услуги и Национална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ ще представят възможностите за обучение и развитие в професионалните си паралелки.
Инициативата се организира във връзка с осъществяване на държавния План-прием за учебната 2026/2027 г. в средните училища на територията на община Тетевен и в изпълнение на Годишния план за младежта за 2026 г. Идеята е осигуряване на кариерно ориентиране на подрастващите ученици от общината и предимно на тези, завършващи седми клас.
Трите средни училища в град Тетевен формират образователната си политика в посока на реализиране на професионално образование и обучение, като насърчават добрата комуникация със заинтересованите страни и въвеждат защитени професии, необходими за развитието на община Тетевен. Професионалното обучение е съобразено и със спецификата на местната икономика. То отразява потребностите на бизнеса - да повиши качеството на усвоените от учениците компетентности и да ги насочи за кариерна реализация по придобитата вече професия.

От 18 до 19 април в гр. Тетевен се състоя 10-ят Национален пролетен туристически събор „Тетевен 2026“. Той се организира от Българска федерация по туризъм, съвместно с Община Тетевен, Клуб по пешеходен туризъм „Царичина“ – гр. Тетевен и съдействието на Парк за приключения „Адреналин“ – гр. Тетевен.
В рамките на събора се проведоха спортно-туристически състезания, туристически походи и обиколки на забележителности в община Тетевен. Целта на събитието е да подкрепи масовия туризъм в страната, обмяна на опит между училищата и клубовете по пешеходен туризъм и най-вече развитие на интерес към туризма и изграждане на туристически навици у подрастващите като уважение към природата, взаимопомощ и колективен дух.
Тази година в събора взеха участие около 40 деца от Роман, Етрополе и София. Участниците са в 2 възрастови групи - 1-4 клас и 5-8 клас /вкл./. Проведоха се състезания по спортно-туристическа щафета, скоростно преминаване на въжена пътека, теглене на въже, построяване на палатка и др.
В края на втория ден, зам.-кметът на Община Тетевен - Тони Стоев, приветства децата, участвали в събитието, а Лили Ангелова - от Българската федерация по туризъм, награди най-добре представилите се в различните категории. На всички участници бяха раздадени и рекламни материали за Тетевен.
Заместник-министърът на туризма - Павлин Петров посети НПГГСД „Сава Младенов“ в Тетевен. В рамките на визитата си той се запозна отблизо с образователната база и дейността на учебното заведение. Г-н Петров бе придружен от кмета на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева и началника на РУО-Ловеч – д-р Иваничка Буровска.
Директорката на гимназията - инж. Златина Каталиева, представи училището и разведе госта из основните му звена. По време на обиколката бяха разгледани учебните кабинети, училищният музей, който съхранява историята и традициите на институцията, както и модерно оборудваната СТЕМ работилница, в която учениците развиват практически умения и иновативно мислене.
След официалната част гостите имаха възможност да се насладят на художествено-музикална програма. Тя беше посветена на отбелязването на 150 години от Априлското въстание – едно от най-значимите събития в българската история. С много емоция и вдъхновение учениците пресъздадоха духа на епохата и почетоха паметта на героите.
Бяха наградени и учениците, взели участие в различни конкурси по повод 150 години от Априлското въстание на тема: „От Април до Вола – памет и отговорност“.
Посещението премина в дух на ползотворен диалог и подчерта значението на професионалното образование и връзката му с развитието на туризма и местната икономика.
Кметът на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева и зам.-кмета - Тони Стоев направиха оглед на ремонта на ул. „Цар Самуил“ в с. Градежница, който стартира преди броени дни. Проектът се финансира чрез сключено споразумение с МРРБ и предвижда реконструкция на участък с обща дължина от 310 метра.
„Извършваните ремонтни дейности по улица „Цар Самуил“ са част от целенасочената политика на Община Тетевен за подобряване на уличната мрежа във всички населени места. За нас е важно не само да се реализират проекти, но и да се следи стриктно качеството на изпълнение. Уверена съм, че след приключването на ремонта жителите ще усетят реално подобрение в ежедневието си, каза д-р Бояджиева при проверката на ремонтните дейности.
Проектната разработка предвижда фрезоване на съществуваща асфалтова настилка, изкоп за пътна конструкция, полагане на трошен камък, битумен разлив, полагане на пласт неплътен асфалтобетон и полагане на пласт плътен асфалтобетон. В голям участък се предвижда изграждане на нови бетонови бордюри и тротоар от двете страни на улицата, а там, където трасето не позволява, ще бъдат изградени банкети.
Целта на проекта е възстановяване и подобряване на транспортно-експлоатационните качества, повишаване на безопасността и възстановяване на експлоатационните характеристики на ул. „Цар Самуил“ с оглед осигуряване на условия за безопасност на движението и комфорт на пътуващите.
На 16 април в гр. Тетевен се проведоха семинар и практическа тренировка на тема „Действия на общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия и съставните части на ЕСС при възникване на наводнение на територията на община Тетевен“.
В заседателната зала на Общината се проведе семинар, с водещ Генади Цанков – инсп. ЗН в РДПБЗН - Ловеч. По време на срещата длъжностните лица и персонал от съставните части на ЕСС бяха запознати с процедурите, отговорностите и задълженията, които всеки от тях има, както и какви дейности следва да бъдат изпълнявани при възникване на наводнение. Срещата премина по предварително подготвен план, утвърден от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.
Сценарият на практическата тренировка беше следният: Влошени метеорологични условия и отчетени интензивни валежи с количество от 60 л./кв.м. за последните 24 часа в района на община Тетевен. Падналите дъждове са се влели във водосборната зона на реките „Бели Вит“, „Черни Вит“ и река „Градешка“. Има наводнени жилища, дворове и приземни етажи. Получени са множество сигнали за наводнени приземни етажи, пътни участъци и паднали клони и дървета, скъсана водопроводна тръба и нарушено водоподаване, свлачища и съборени ел. стълбове.
Кметът на Община Тетевен свика Щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия и доброволното формирование за защита при бедствия. Непрекъснато се получават данни за развитието на обстановката, които се предават на кмета. Той свежда информацията на членовете на щаба, като след обсъждане на ситуацията, кметът издава заповед, с която обявява бедствено положение и се въвежда плана за защита при бедствия при възникване на наводнения.
Междувременно река „Козница“, която се влива в река „Бели Вит“, е излязла извън коритото си, като е причинила наводнения на приземни етажи по ул. „Марин Темелски“ и ул. „Лечо Гайдаря“. Екипите на пожарната служба работят по отводняването на наводнените обекти и отстраняване на падналите дървета. Служители на РУ-Тетевен ограничават достъпа на пътни превозни средства в района на НПГГСД „Сава Младенов“ и пътищата, водещи към него. Има опасност от заливане на двора на училището, като персонала и учениците се евакуират. В близост до училището, в коритото на реката, е забелязан пострадал човек. След спасителна акция пострадалият е изваден от реката и му е оказана първа медицинска помощ.
Целта на практическата тренировка бе да тества реагирането на отговорните институции при наводнение, а целта на семинара бе да се оцени степента на приложимост на плана за защита при наводнения на Община Тетевен.
В края на събитието бе направен разбор, като се анализира хода на провеждането на щабната тренировка и действията на участниците. Бяха поставени въпроси и дадени препоръки за по-добро изпълнение на набелязаните мерки.
В практическата тренировка и семинара взеха участие – кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметът Тони Стоев, секретарят на Община Тетевен – Цветелина Стоянова, началникът на РСПБЗН – Тетевен - гл. инсп. Николай Христов, ст. експерт ССИ, ОМП, МИС и БК в Община Тетевен - Петър Кавалски, Николай Апостолов - РУ Тетевен, дежурните смени на екипите от РСПБЗН, ФСМП, РУ, доброволно формирование – Тетевен, личният състав на Щаба, кметове на кметства, представители на електроразпределителното и ВиК дружества и др.
На 20 април Община Тетевен и БалБок Инженеринг организират мобилен събирателен пункт за безплатно приемане на опасни отпадъци от домакинствата. Той ще бъде позициониран на пл. "Сава Младенов" от 10.00ч. до 16.00ч. и ще приема - лекарства с изтекъл срок на годност, живак, живачни термометри, бои, лакове и разредители, лепила, пяна, силикон, мастила и тонери, домакински препарати / битова химия, фотографски материали, киселини и основи, пестициди и други препарати за растителна защита и борба с вредители, празни опаковки, обозначени със символите за опасност и др.
Националната Система за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата успешно функционира в страната от 2014 г. насам. Тя обхваща не само разделното събиране, но и всички дейности по окончателно обезвреждане на събраните опасни битови отпадъци.
На 11 април град Тетевен се включи в програмата на 11-тото издание на инициативата „Европейски дни на занаятите“, която се провежда от 7 до 12 април под мотото „Със сърце и душа”. Идеята за голямото пролетно събитие, което се провежда едновременно в много европейски държави, принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е РСО „Централна Стара планина”.
На пл. „Сава Младенов“ се състояха демонстрации и базар на изделия от местни майстори занаятчии, като беше организирано и Арт ателие за детска рисунка „Със сърце и душа от нашите деца”. Рисунките бяха подредени в изложба, която всеки можеше да разгледа.
Над 30 занаятчии се включиха в инициативата и представиха своите ръчно изработени сувенири, козунаци, баклави, домашни сладки, ковано желязо, дървопластика, плетива, декупаж и др. Сред щандовете имаше и фото будка, където желаещите можеха да си направят снимка за спомен.
Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева разгледа базара и поздрави участниците за креативността, усилията и ентусиазма им.
Днес, когато светът се развива динамично, именно занаятите ни връщат към истинските ценности – трудолюбието, красотата на ръчния труд и уважението към традициите. Нека продължим да подкрепяме местните майстори и да насърчаваме младите хора да откриват и развиват този безценен талант. Вярвам, че с общи усилия ще съхраним и развием богатото занаятчийско наследство на Тетевенския край, подчерта д-р Бояджиева.
Сред присъстващите на събитието бяха още – зам.-кмета на Община Тетевен – Тони Стоев, председателя на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници, изпълнителния директор на РСО „Централна Стара планина“ - Мариела Петрова, жители и гости на града.
Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и началникът на пожарната в града - гл. инспектор инж. Николай Христов наградиха участниците от общинския етап на Международния конкурс за детска рисунка "С очите си видях бедата". Той се проведе под формата на изложба, а комисия определи победителите. Организатор на този етап бяха РСПБЗН – Тетевен и Община Тетевен.
Авторите на всички рисунки в конкурса получиха подаръци, а отличените на първите три места в двете възрастови групи бяха наградени и с грамоти.
Наградените рисунки в общинския етап се изпращат в регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Ловеч за участие в областния етап на конкурса.
Конкурсът „С очите си видях бедата“ е традиционна превантивна инициатива на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ при Министерство на вътрешните работи с партньорство на Министерство на образованието и науката и Националния дворец на децата. Той е под егидата на Секретариата на откритото частично споразумение за големите бедствия (EUR-OPA) към Съвета на Европа.
Конкурсът обхваща познанията на подрастващите, свързани с рисковете от бедствия и пожари, както и начините на поведение и действие при тях.
Целите на конкурса са: да се пресъздадат със средствата на изобразителното изкуство познанията на децата и учениците за бедствията в световен мащаб, основни познания за рисковете от бедствия и за начините на поведение и действие, дейностите на съставните части на Единната спасителна система; да се създаде интерес към професията на пожарникаря и спасителя; да се възпита съпричастие към проблемите на човека, готовност за оказване на помощ, желание за участие в доброволческа дейност и опазване на околната среда; да се насърчи развитието и реализацията на проявени творчески заложби при децата и учениците.
Списък на наградените:
Първа възрастова група от 7 до 10 години:
- Георги Тонев Пандурски - 10 години /НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен/
- Иванина Павлова Павлова - 10 години /НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен/
- Антоан Радославов Щерев - 9 години /ОУ „Христо Ботев“ – с. Глогово/
Втора възрастова група от 11 до 13 години:
- Павел Пламенов Матев - 11 години /ОУ „Г. Бенковски“ - с. Черни Вит/
- Денислава Данаилова Темелска - 11 години /ОУ „Г. Бенковски“ - с. Черни Вит/
- Велизар Руменов Бисеров - 12 години /ОУ „Г. Бенковски“ - с. Черни Вит/

