На 21 март едно от най-големите училища в община Тетевен - НПГГСД "Сава Младенов", отбеляза своята 116-та годишнина. Както всяка година бе подготвена богата празнична програма, която се проведе в салона на учебното заведение.

На годишнината на училището е посветено и 10-то издание на международното състезание „Млад дървосекач“. Надпреварата се превърна в неразделна част от празничната програма и вече 10 години е знак за професионализъм, спортсменство, амбиция и успех. Тази година състезанието се провежда и под знака на 100-годишнината от отбелязването на Седмицата на гората в България.

Днес ние честваме не само десетилетие на съревнования и постижения, но и отдаваме заслужено признание на Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ по случай 116-та ѝ годишнина. Това училище е не просто образователна институция, а средище, което изгражда бъдещите специалисти, грижещи се за развитието на горите и природните ни богатства, каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в своето приветствие.

По повод на 10-то юбилейно издание на международното състезание „Млад дървосекач“, тя добави следното:

„През годините състезанието „Млад дървосекач“ се утвърди като емблема на гимназията и като форум, на който младите хора, изучаващи професиите техник-лесовъд и техник-механизатор, могат да демонстрират своите знания и умения. Всяко издание на състезанието е доказателство, че Вашите млади специалисти са подготвени, мотивирани и достойни да поемат предизвикателствата на своята професия“.

Община Тетевен винаги е подкрепяла развитието на младите хора и професионалното образование, защото вярваме, че в тях е бъдещето на нашия регион и на цялата страна. Радваме се, че това събитие привлича участници и партньори не само от България, но и от чужбина, като по този начин насърчава обмена на знания, опит и добри практики, подчерта кметът на Тетевен.

Присъстващите бяха поздравени и от директора на НПГГСД "Сава Младенов" - инж. Златина Каталиева, както и от инж. Таня Михайлова – зам.-министър на образованието и науката. Беше прочетен и поздравителен адрес от инж. Стоян Тошев – зам.-министър на земеделието и храните.

Всички състезатели на НПГГСД „Сава Младенов“, които са взели участие в състезанието през годините и са донесли победи и гордост на училището, бяха поканени на сцената. От името на цялата училищна общност им бе благодарено за вложения ентусиазъм, за посветеността им на каузата и за труда, с които достойно са се вписали в историята на училището.

Беше изнесена и кратка музикална програма с участието на танцовата формация и певческата група към училището, а Преслав Христов озвучи препълнения салон с изпълнения на гайда. Няколко песни изпълни и тетевенският славей – Десислава Иванова.

В края на тържеството бе дадено началото на 10-то издание на международното състезание „Млад дървосекач“. Училището е едно от малкото в страната, които организират събития от подобен мащаб, а в годините състезанието се превърна в традиция. В надпреварата ще се включат училища от Северна Македония, Сърбия, Чехия и България.

Сред присъстващите на събитието бяха още зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев, Мария Стойчева – председател на ОбС-Тетевен, общински съветници, Иваничка Буровска – началник на Регионалното управление на образованието в Ловеч, директорите на Държавните горски стопанства в Ловеч, Тетевен, Троян и Лесидрен, инж. Павли Богдански – бивш директор на РДГ Ловеч, настоящи и бивши учители и възпитаници, граждани и др.

На 18 март в гр. Тетевен се проведоха семинар и практическа тренировка на тема: „Действия на общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия и съставните части на ЕСС при възникване на горски пожар“. Мероприятията се организират в изпълнение на разпоредбите от Закона за защита при бедствия и съгласно утвърден график на Областния управител на област Ловеч.

В заседателната зала на Общинска администрация се проведе семинарната част, която бе открита от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. Целта на срещата бе да се оцени степента на приложимост на плана за защита при горски пожари на община Тетевен. Водещ на семинара бе Генади Цанков – инспектор ЗН в РДПБЗН – Ловеч. Той запозна присъстващите с процедурата за Координиране на структурите от единната спасителна система (ЕСС) при големи и сложни по развитие горски пожари, а след него зам.-кметът Борис Врабевски представи плана за провеждане на днешното учение.

Практическата част се проведе в района на вила „Арборетум“ и по-точно м. Балинци. Целта бе да се тества реакцията на отговорните институции при възникване на горски пожар на територията на община Тетевен, съгласно Общинския план за защита при бедствия.

В сценария на учението беше заложено действията да се развиват след възникване на пожар в гората, причинен от група туристи, които са запалили огън на открито. По първоначални данни няма информация за загинали хора, но са застрашени персонала и гостите на вила „Арборетум“. В град Тетевен е въведен и режим на ограничено водоподаване поради проблем с водоизточник „Болованджика“.

След получен сигнал екипи на пожарната и бърза помощ пристигат на място, а от РУ – Тетевен ограничават достъпа на пътни превозни средства в засегнатия район. Служители на ВиК също пристигат, за да възстановят водоподаването. Започват гасителни действия, в които вземат участие пожарникарите от РСПБЗН – Тетевен, членовете на доброволното формирование към Общината и гасителната група към ДГС-Тетевен. Един от служителите на вилата е пострадал и му се оказва първа медицинска помощ.

В това време се докладва на щаба, че пожарът е локализиран. В следствие на гасителните дейности задимяването намалява и пожарът е потушен, което отново се докладва на щаба. В края на събитието бе направен разбор, като се анализира хода на провеждането на щабната тренировка и действията на участниците. Бяха поставени въпроси и дадени препоръки за по-добро изпълнение на набелязаните мерки.

В практическата тренировка и семинара взеха участие – кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметът - Борис Врабевски, началникът на РСПБЗН-Тетевен – гл. инсп. Николай Христов, ст. експерт ССИ, ОМП, МИС и БК в Община Тетевен - Петър Кавалски, гл. инспектор Илия Нешев – началник РУ-Тетевен, директорът на ТП ДГС – Тетевен – инж. Дочо Дочев, ръководител дейност УСОГ при Община Тетевен – инж. Пламен Петров, ръководителят на подразделението на ВиК-Ловеч в Тетевен Деян Георгиев, дежурните смени на екипите от РСПБЗН, ФСМП, РУ, членове на БЧК-ПСС – Тетевен, личния състав на Щаба, кметове на кметства и др.

 

ОТЧЕТИ 2025

18 Мар 2025

Месечни отчети м.януари 2025 г. - качени на 18.03.2025 г. вижте тук.

Месечни отчети м.фвруари 2025 г. - каччени на 18.03.2025 г вижте тук.

Измина половин век, откакто Младен Нинов повежда 10 планински спасители и ориентировачи към приключението на живота им, наречено „Ком – Емине“. Историческият зимен преход, с обща дължина от над 700 км, е изпитание, в което не малко хора са се впускали с надеждата да преживеят онова, до което никой друг не е могъл дори да се докосне.

Община Тетевен почете участниците в това изпитание на духа и волята, като кметът д-р Мадлена Бояджиева приветства част от групата на смелите ентусиасти в своя кабинет. Тя им връчи грамоти и изрази своята дълбока признателност за подвига им, който остава вдъхновение за всички нас.

Зимният преход „Ком-Емине“ е голямо изпитание, но въпреки премеждията и опасностите, ентусиастите от ТД „Вежен“ – Тетевен доказват, че волята и любовта към планината нямат граници. Ето имената на смелите тетевенци: Младен Нинов, Марин Йорданов-Черека, Йордан Ракитски-Мантата, Тодор Тодоров-Думбалата, Кирил Зангов-Зогето, Георги Георгиев-Шопа, Васил Трифонов-Гаганата, Стефан Йотов-Ато, Йордан Йорданов-Черека, Димитър Цаков-Художника и Иван Иванов-Бандарата.


ИСТОРИЯ НА СЪБИТИЕТО - Рано сутринта, в 5 ч., на 2 февруари 1975 г., м.с. Младен Нинов повежда 10 планински спасители и ориентировачи на възраст от 18 до 35 г. от х. „Ком“ към нос Емине.

17 дни те правят ежедневни преходи, с продължителност от 10 ч. до 15 ч., като почиват само 2 дена на х. „Вежен“ и в гр. Котел. През трите седмици, прекарани в Стара планина, имат 2 слънчеви дни, температура на въздуха минус 15 градуса по Целзий и бурен вятър, достигащ до 180 км/ч. През останалите дни времето е мразовито, мъгливо, с бурен вятър и снежни виелици.

За 19 дни 11-те тетевенци успешно изминават около 760 км. Когато пристигат на нос Емине, изписват с камъни „ТЕТЕТЕН“ на морския бряг и продължават към Бургас. Там директорите на пристанището и на морското училище – тетевенците Никола Рунев и Трифон Рогелов, вече са организирали посрещането им и ги очакват.

В Тетевен 21 февруари е обявен за неработен и неучебен. На централния площад целият град приветства 11-те смели мъже, участници в първия дружествен зимен туристически ски поход, проведен от ТД „Вежен“ - Тетевен.

*Снимковият материал е от личния архив на м.с. Младен Нинов.

Приятелска среща по случай 8-ми март събра пенсионерските клубове от Тетевен, Етрополе и Ябланица. Техни специални гости бяха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева.

Сърдечно Ви поздравявам с най-нежния и красив празник – 8-ми март. Този ден е символ на уважение, признателност и любов към Вас – жените, които сте отдали живота си в грижи за своите семейства, в труд за благото на обществото и в предаване на ценности и мъдрост на младите поколения, каза д-р Бояджиева към присъстващите.

Желая Ви здраве, радост, обич и безброй поводи за усмивки! Нека бъдете заобиколени от внимание и топлина, а дните Ви да са изпълнени с щастие и благополучие, каза още кметът.

Поздрав отправи и г-жа Стойчева, а поздравителен адрес връчи председателят на НЧ „Съгласие 1869“, гр. Тетевен – Росица Паскова.

За доброто настроение на присъстващите се погрижи мъжка вокална група „Вежен“ – Тетевен.

На 5 март в София се състоя 38-ото заседание на Общото събрание на Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/. В него взеха участие около 300 делегати от близо 200 общини, сред които беше и кметът на Община Тетевен и член на УС на НСОРБ – д-р Мадлена Бояджиева. Официален гост на откриването бе вицепрезидентът Илияна Йотова.

По време на институционалната част на заседанието бяха приети отчетите за дейността на Управителния и Контролния съвети на Сдружението, финансовият отчет за дейността на организацията, както и Програмата за 2025 г. Гласувани бяха и предложения за промени в Статута и видовете отличия на НСОРБ.

Втората част от заседанието на Общото събрание на НСОРБ продължи с дискусионен панел между местната и централната власт по стратегическите приоритети на правителството и ключовите очаквания на българските общини в сферата на местното самоуправление, публичните финанси, регионалното развитие и околната среда. В него се включиха двама министри: на регионалното развитие и благоустройството – Иван Иванов, на околната среда и водите – Манол Генов, както и зам.-министъра на финансите Кирил Ананиев.

„Удовлетворени сме от амбициозните цели, заложени в управленската програма на 105-ия редовен кабинет, и изразяваме нашата готовност да работим заедно за постигането им“, каза при откриването на дискусионния форум с представители на кабинета председателят на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на Велико Търново – Даниел Панов.

Той посочи ключовите теми на дискусията, свързани с общините: Бюджет 2025 г., подготовката ни за приемане на еврото; бъдещето на европейското финансиране, вкл. Плана за възстановяване и програмите по ЕС; справяне със системните проблеми като безводието, електроснабдяването и управлението на отпадъците; мястото на България в новите геополитически реалности.

Председателят на УС на НСОРБ призова общински приоритети да се поставят и във външнополитически и геополитически контекст. Местното развитие е пряко свързано с глобалните процеси – енергийната сигурност, киберсигурността и защитата на критичната инфраструктура, бежанските вълни и хуманитарните кризи, технологичното обновяване и иновационния процес в света.

Повече може да прочетете тук: https://www.namrb.org/bg/aktualno/diskusionniyat-forum-na-nsorb-razgovor-po-prioritetni-temi-za-obshtinite-16959.

На 3-ти март българският народ отбелязва своя национален празник. Тази година се навършват 147 години от подписването на Санстефанския мирен договор, с който се слага край на петвековното турско робство, а България възкръсва отново на картата на Европа.

Празничният ден в град Тетевен започна в двора на църква "Св. Всех Святих" с молебен за здраве и рецитал на представители на ЦПЛР. След това бяха поднесени цветя пред паметника на загиналите за освобождението на Тетевен от името на: Община Тетевен, ОбС-Тетевен, Областна администрация Ловеч, народни представители, детски градини и училища, образователни центрове, културни и държавни институции, организации и асоциации, граждани, политически партии и др.

Програмата продължи с шествие до пл. „Сава Младенов“, където тържествено бе издигнато знамето на Република България от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.

Днес свеждаме глави пред онези, които с цената на живота си възродиха България. Те ни показаха, че свободата не е даденост, тя е изстрадана, извоювана с кръвта и саможертвата на безброй знайни и незнайни герои – опълченци, революционери, обикновени хора, които не пожалиха нищо, за да има България своето бъдеще, каза д-р Бояджиева в своето слово към присъстващите.

Трети март е ден на преклонение, но и на гордост. Гордост, че сме потомци на народ, който не се преклони пред робството, който намери сили да се изправи и да извърви трудния път към свободата. Гордост, че в нас гори онзи български дух, който не се поддава на изпитанията, а устоява и побеждава, добави кметът на Тетевен.

Днес ние носим отговорността да съхраним и укрепим завещаното от дедите ни – нашата държава, нашата култура, нашата национална идентичност, подчерта д-р Бояджиева и завърши с думите: „Нека бъдем единни, нека се гордеем с историята си, но и нека работим неуморно за бъдещето на България – такава, каквато те са я мечтали: силна, свободна, просперираща!“.

Празничният ден продължи с музикални изпълнения от „Етро Брас Бенд“ на пл. „Сава Младенов“. Краят на програмата ще бъде сложен в 18.00 ч. с празничен концерт на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" в салона на НЧ "Съгласие 1869" - гр. Тетевен.

На тържествата по случай 3-ти март присъстваха още - зам.-кметовете на Община Тетевен – Борис Врабевски и Тони Стоев, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, Областният управител – Дора Стоянова, народният представител – Красимир Красимиров, общински съветници, ученици и учители, граждани и гости на града.

Уважаеми жители на община Тетевен,

Днес, на 3-ти март, свеждаме глави пред онези, които с цената на живота си възродиха България. На този ден преди 147 години бе подписан Санстефанският мирен договор – документ, който бележи края на петвековното османско иго и възкресява мечтата на поколения българи за свободна и независима родина.

Свободата не е даденост. Тя е изстрадана, извоювана с кръвта и саможертвата на безброй знайни и незнайни герои – опълченци, революционери, обикновени хора, които не пожалиха нищо, за да има България своето бъдеще. Днес, когато стоим на този връх на историческата памет, ние сме длъжни да си припомним, че свободата върви ръка за ръка с отговорността – към нашите предци, към самите нас и към идните поколения.

Трети март е ден на преклонение, но и на гордост. Гордост, че сме потомци на народ, който не се преклони пред робството, който намери сили да се изправи и да извърви трудния път към свободата. Гордост, че в нас гори онзи български дух, който не се поддава на изпитанията, а устоява и побеждава.

Днес ние носим отговорността да съхраним и укрепим завещаното ни от дедите – нашата държава, нашата култура, нашата национална идентичност. Нека бъдем единни, нека се гордеем с историята си, но и нека работим неуморно за бъдещето на България – такава, каквато те са я мечтали: силна, свободна, просперираща!

Да живее България!

Честит празник!

По време изминалото заседание на ОбС – Тетевен, кметът на града – д-р Мадлена Бояджиева, представи годишния си отчет по изпълнение на Програма за управление на Община Тетевен /мандат 2023 – 2027/ за 2024 г.

За Община Тетевен 2024 г. беше година, която независимо от обстоятелствата, предложи и възможности, които успешно реализирахме под формата на ремонти, инвестиции и реализирани проекти. Въпреки динамичността на нашето съвремие, политическата нестабилност в последните години и глобалните сътресения извън, границите на страната, Община Тетевен успя да реализира редица поети ангажименти и стартира дейности, които ще бъдат осъществени в цялост през следващите три години, каза д-р Бояджиева по време на представянето на отчета.

Кметът отбеляза, че натрупването на множество кризи през последните четири години преструктурира приоритетите на общините и затрудни значително тяхната работа, но местната власт е изпълнявала своите функции въпреки трудностите и по такъв начин, че гражданите да не усетят тези предизвикателства.

Все още работим без приет държавен бюджет, а има много задачи пред нас. Предстои още усилена работа и през останалите три години, но считам, че в тази трудна ситуация е необходимо обединение на всички – Общинска администрация, Общински съвет и граждани, за да преодолеем изпитанията на нашето време, подчерта д-р Бояджиева.

Изграждането на съвременна инфраструктура в града и селата е един от основните стълбове, заложени в изпълнението на програмата, като през изминалата годината са реализирани текущи ремонти на 25 улици в различни населени места /вижте тук/.

През 2024 г. приключи и изпълнението на обект: „Рехабилитация на общинска улична мрежа и тротоари в сервитутното очертание на гр. Тетевен“ кв. Пеновото. Строително-монтажните работи включваха цялостно асфалтиране на улиците, подмяна на бордюри и изграждане на тротоари. Подменен е и водопроводът на тези улици.

Друг изпълнен обект е този за: „Основен ремонт на ул. „Петко М. Страшния“, гр. Тетевен“. Проектът включваше полагане на нова асфалтовата настилка, обособяване на места за паркиране, основен ремонт на северния тротоар, подмяна на водопровода и водопроводни отклонения.

Една от важните дейности на Община Тетевен през 2024г. бе изработването на нови технически проекти, свързани с обновяване на общинската улична мрежа, общински пътища и друга инфраструктура. Изготвени са и инвестиционни проекти във фаза „технически проект“ за 4 улици в Рибарица: „Филип Тотьо“, „Любен Каравелов“, „Владимир Вазов“, „Васил Левски“.

Във връзка с подписани 25 споразумения за подсигуряване на финансиране с МРРБ през 2024 г. се разработиха и е възложено проектиране на следните обективижте тук.

Разработен е проект за „Консервация, реставрация, адаптиране и експониране на сграда – историческа единична недвижима културна ценност – „Къща, в която е отсядал Васил Левски“ в с. Голям извор.

През 2024 г. е изготвен и одобрен инвестиционен проект за обект: „Основен ремонт тротоарна настилка на ул. „Христо и Калин Цакови“ и ул. „Илия Темелски“, гр. Тетевен“. Строително монтажните работи ще бъдат изпълнени през 2025 година.

Община Тетевен е сключила договор за безвъзмездна финансова помощ за проект Рехабилитация и модернизация на система за външно изкуствено осветление на територията на община Тетевен“, финансиран по Механизма за възстановяване и устойчивост.

Важен приоритет на общинското ръководство остава поддържането и обновяването на материално-техническата база на детските и учебни заведение в общината. Поредният пример в тази посока е стартиралият през 2024 г. проект за ремонт и мерки за енергийна ефективност на детската градина в с. Глогово, финансиран по ПРСР.

Най-сериозното предизвикателство пред нашата община е проблемът с водоснабдяването. Община Тетевен е в ситуация, в която не може да се възползва от възможността да кандидатства за европейско финансиране за реализиране на интегриран инвестиционен воден проект, тъй като област Ловеч няма с консолидиран ВиК оператор, каза д-р Бояджиева.

Тя добави, че въпреки това и през 2024г. поетапно е ремонтирана водопроводната мрежа в Тетевен и останалите населени места с цел намаляване загубите на вода.

Една от възможностите за финансиране изпълнението на обекти, свързани с подновяване на ВиК инфраструктурата, е отпускането на целево финансиране от държавния бюджет. В тази връзка през 2024 година са подписани споразумения за подсигуряване на финансови средства за подобряване водоснабдяването на Тетевен, Галата, Глогово, Градежница и Голям извор, добави д-р Бояджиева.

Община Тетевен продължава да полага усилия в посока откриване на вариант за финансиране за реконструкция на магистралния водопровод между Тетевен и Рибарица, както и за изграждане на ново водохващане в м. Костина. За Общинското ръководство, темата водоснабдяване остава основен приоритет и ще бъдат проучвани всякакви възможности за разрешаване на този проблем в най-близко бъдеще, подчерта кметът на Тетевен.

Реализираните обекти през 2024 г. в сферата на водоснабдяването – вижте тук.

И през 2024 г. конкретен акцент в дейностите по подобряване качеството на обществената среда бе изграждането и поддържането на спортни, детски площадки и екопътеки. През изминалата година стартираха ремонти на спортните площадки в Галата, Глогово, Градежница и Рибарица.

Годишният отчет за 2024 г. може да видите – ТУК.

Тетевен

 bottom logo teteven new green

Актуално от Общински съвет

За региона

  Меню